III SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY "MISTRZ RACHUNKÓW"

dla klas IV-VI

22.06.2012 r.

czerwcu br., już po raz trzeci, przeprowadzamy w naszej szkole Szkolny Konkurs Matematyczny "Mistrz Rachunków". Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI, był masowy i nie tylko dla tych "piątkowych".

Z doświadczenia i obserwacji wiemy, jak wielkie znaczenie dla osiągnięcia dobrych wyników, zwłaszcza na testach, mają poprawne i szybkie rachunki. Widzimy jak wiele błędów w obliczeniach popełniają nasi uczniowie, jak rzadko wykorzystują własności działań, aby je sobie ułatwić. Zdarzają się również i tacy, którzy, licząc w domu na kalkulatorze, w czasie sprawdzianów są bezradni . Jest jednak wiele dzieci sprytnych i zaradnych, ale nie tyle w rozwiązywaniu zadań tekstowych, co właśnie w rachunkach. Liczą szybko i bezbłędnie i to przede wszystkim dla nich przeznaczony jest ten konkurs.

Celem konkursu jest popularyzacja matematyki i doskonalenie umiejętności szybkiego liczenia z wykorzystaniem własności działań.

Etap pierwszy - eliminacje klasowe - odbył się 19.06.2012 r. i wzięli w nim udział wszyscy uczniowie. W czasie do 20 minut uczniowie obliczali zestaw 20-35 zadań rachunkowych, wpisując na karcie końcowe wyniki w najprostszej postaci. W wyniku tego etapu wyłoniono pięcioosobowe reprezentacje klasy na zawody szkolne.

Drugi etap - konkurs szkolny - przeprowadzany był 22.06.2012 r., jednocześnie dla wszystkich uczestników. Przez 30 minut na karcie konkursowej zawodnicy wpisywali końcowe wyniki również w najprostszej postaci. Za każde prawidłowo wykonane obliczenie przysługiwał 1 punkt, a liczba otrzymanych punktów zadecydowała o olejności zajętych miejsc.

W bieżącym roku szkolnym wyniki konkursu kształtują się następująco:

KLASY 4

NATALIA BASARA (kl. 4b)

MISTRZ RACHUNKÓW KLAS CZWARTYCH

GABRIELA PRZYBEK (kl. 4a)

BEATA RÓG (kl. 4a)

v-ce MISTRZ RACHUNKÓW KLAS CZWARTYCH

KLASY 5

TOMASZ CIEPIELA (kl. 5A)

MISTRZ RACHUNKÓW KLAS PIĄTYCH

INGA PAŚKO (kl. 5b)

ARKADIUSZ SŁOWIK (kl. 5A)