Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

w Sędziszowie Małopolskim

Osiedle Młodych 20, 39-120 Sędziszów Młp.

tel. 17/2216825      e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIP 818-14-39-116     REGON 690034020


 

 

"ZGODA SEJMU TO SPRAWIŁA, ŻE NAM WOLNOŚĆ PRZYWRÓCIŁA"

226. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

13.05.2017 r.

  

„Klasa to taki sobie niewielki świat. Zamknięty, swój, nasz. Wszystko tam jest: radości i smutki, porządki i nieporządki. I jak chcemy tak mocno, to z nieporządków zrobią się potrzebne porządki, ze smutków, radości.

Polska to także nasz świat. Tysiąc razy większy, tysiąc razy piękniejszy, ale nasz własny. I tu także są radości i smutki, porządki i nieporządki. I radzić trzeba nad tym, żeby tych smutków i nieporządków było jak najmniej. A każdy porządek musi być spisany: i na papierze, i w sercach.”

Tymi słowami rozpoczął się 9. maja br. w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przygotowany przez uczniów klasy Vb pod kierunkiem wychowawczyni E. Bąkowskiej i pana G. Ganczarskiego.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Wszyscy uczniowie uczestnicząc w tej żywej lekcji historii mieli okazję dowiedzieć się, jak była ona ważna w dziejach narodu – „udali się w niezwykłą podróż i przenieśli się do XVIII wieku…”

Piątoklasiści odświętnie ubrani, wcielając się w role postaci historycznych, śpiewając pieśni patriotyczne („Witaj Majowa Jutrzenko”, „Zgoda Sejmu”, „Jak długo w sercach naszych”), recytując wiersze, oddali atmosferę tego ważnego dla Polaków wydarzenia. Starali się również odpowiedzieć na pytania, czym dla młodych Polaków jest Ojczyzna, Naród, Wolność.

Dekoracja sceniczna: prezentacja multimedialna, filmiki historyczne wprowadziły również publiczność szkolną w atmosferę tamtych epokowych dla Polski chwil.

Głównym przesłaniem akademii było kształcenie postaw patriotycznych uczniów naszej szkoły, poczucia dumy z dokonań przeszłych pokoleń, pielęgnowanie tradycji.

„Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.”