Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

w Sędziszowie Małopolskim

Osiedle Młodych 20, 39-120 Sędziszów Młp.

tel. 17/2216825      e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIP 818-14-39-116     REGON 690034020


 

 

SPOTKANIE Z PANEM WOZOWICZEM - OPOWIEŚCI O AFRYCE

30.06.2017 r.

  

21 czerwca spotkaliśmy się z panem Tadeuszem Wozowiczem. Spotkanie zorganizowali miłośnicy Ziemi Sędziszowskiej - pani Zofia Migała i pan Antoni Zach.

Los sprawił, że pan Wozowicz wielokrotnie wyjeżdżał do Afryki. Zgodził się opowiedzieć nam o swoich wrażeniach z tego niesamowitego kontynentu, bajkowego w swojej urodzie, zwyczajach, ale i bardzo niebezpiecznego; podzielić się wrażeniami, pokazać wspaniałe pamiątki.

Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, ma 30,3 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,4% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik. To kontynent o zróżnicowanym klimacie i nieokiełznanej przyrodzie. Jest obszarem występowania unikalnych gatunków roślin i zwierząt, które możemy zobaczyć między innymi dzięki safari. Safari po jednym z wielu rezerwatów czy parków narodowych to znakomita okazja do spotkania tzw. Wielkiej Piątki, czyli lwa, lamparta, bawoła afrykańskiego, czarnego nosorożca i słonia. Afryka razem ze swoja różnorodną fauną pozwala również na zobaczenie gepardów, żyraf, zebr, antylop, hien cętkowanych, gazeli, rozmaitych ptaków i wielu innych zwierząt.

Afrykę zamieszkuje 15% populacji Ziemi tj. ok.1,07 miliarda ludzi. Jest najmłodszym kontynentem pod względem ludności - 50procent Afrykańczyków ma poniżej 20 roku życia, a osoby w wieku (0-14 lat) stanowią ok. 44%.

Posiada 54 w pełni uznanych suwerennych państw. Praktycznie prawie wszystkie te państwa, powstały dopiero w drugiej połowie 20 wieku z byłych kolonii, uzyskując niepodległość. Występuje tu bardzo bogata przyroda i wiele bardzo różnych, czasem bardzo skrajnych stref klimatycznych. Jest to miejsce, gdzie ubóstwo dotyka większość jego mieszkańców. Świadczy o tym najkrótsza średnia życia – 47 lat. Mieszkańcy Afryki są zagrożeni przez choroby jak np. malaria oraz niedożywienie lub nawet głód. Jednak następuje tu też wyraźny rozwój. Wiele krajów weszło na drogę reform i zmian. Kontynent jako całość ma duże złoża surowców mineralnych w tym także ropy naftowej.

Pan Wozowicz pokazał nam filmy z podróży, z safari... Przyniósł mnóstwo zdjęć, makatki z podobiznami tamtejszych zwierząt, rzeźby, instrumenty, ozdoby. Zobaczyliśmy nawet afrykańskie monety i banknoty Uśmiech

Bardzo dziękujemy Panu za poświęcony nam czas i pouczające spotkanie Uśmiech

tekst: mgr Nikodema Dąbek