Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

w Sędziszowie Małopolskim

Osiedle Młodych 20, 39-120 Sędziszów Młp.

tel. 17/2216825      e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIP 818-14-39-116     REGON 690034020


 

"OD UTRATY NIEPODLEGŁOŚCI DO POWSTAŃ NA ŚLĄSKU"

ŻYWA LEKCJA HISTORII

20.12.2017 r.

Jak wyglądała czapka Napoleona? Jak wyglądał w mundurze żołnierz Księstwa Warszawskiego? Jakie znaczenie w historii Polski miały trzy Powstania Śląskie? Po co żołnierzowi onuca? Odpowiedzi na te i na inne pytania dostarczyła uczniom klas 4-7 żywa lekcja historii, która odbyła się w czwartek 14 grudnia i poprowadzili ją przedstawiciele Agencji Artystycznej "Atena".

Uczniowie zostali zapoznani z ważnymi i trudnymi wydarzeniami dla naszej ojczyzny: III rozbiór Polski w 1795, czyli rok upadku państwowości polskiej, powstania narodowe - listopadowe, styczniowe, utworzenie Księstwa Warszawskiego, Królestwo Polskie, I wojna światowa, powstania śląskie, plebiscyty na terenie Polski po odzyskaniu niepodległości. Uczestnikami tej żywej lekcji byli sami uczniowie, który wcielili się w postacie historyczne co byłą dla nich dużą atrakcją. Przed oczami uczniów zaprezentowali się m. in. Napoleon Bonaparte, w którym tak wielką nadzieję upatrywali Polacy po utracie niepodległości; polski legionista stanął jak żywy przed widzami, by zaprezentować swoje umiejętności żołnierskie; powstańcy śląscy wykazali się wielkim patriotyzmem w walce z Niemcami. Nie zabrakło też kobiecego stroju śląskiego oraz munduru żołnierza niemieckiego z Grenzschutzu.

Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy. Prowadzący umieli w ciekawy sposób przedstawić wydarzenia związane z dążeniem do niepodległości Polski, a zaprezentowane stroje i rodzaj stosowanej wówczas w walkach broni, ekwipunku i umiejętności strzeleckich na pewno przemówiły do wyobraźni uczniów, pozwalając im lepiej zrozumieć i zapamiętać poznane fakty historyczne.

Zajęcia przeprowadzone były z dużym poczuciem humoru, przy aktywnym udziale dzieci i były doskonałym uzupełnieniem podręcznikowej wiedzy. Z całą pewnością na długo zapadną w pamięci uczniów.