Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

w Sędziszowie Małopolskim

Osiedle Młodych 20, 39-120 Sędziszów Młp.

tel. 17/2216825      e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIP 818-14-39-116     REGON 690034020


 

227. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

UROCZYSTOŚCI SZKOLNE

3.05.2018 r.

Dnia 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa.

Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.

W czwartek 26 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas I – VII oraz oddziałów przedszkolnych, przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne wydarzenie.

Klasa IIIb pod kierunkiem pani Ewy Kmieć zaprezentowała program artystyczny, w którym przedstawiła - słowem, gestem i piosenką – cenną lekcję historii. Mali artyści mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym oraz aktorskim. Bardzo trafnie przedstawili genezę Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Przedstawiony spektakl miał na celu przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę swoich kolegów i koleżanek o tym historycznym wydarzeniu. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność i Ojczyzna. Na zakończenie zespół muzyczny pod kierunkiem pana Gerarda Ganczarskiego zaprezentował pieśni żołnierskie i patriotyczne. Akademia była piękna lekcją historii i patriotyzmu dla całej społeczności szkolnej oraz wszystkich zaproszonych gości.

tekst: mgr Ewa Kmieć