Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

w Sędziszowie Małopolskim

Osiedle Młodych 20, 39-120 Sędziszów Młp.

tel. 17/2216825      e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIP 818-14-39-116     REGON 690034020


 NASZ PATRON

JAN PAWEŁ II

 

Niech Waszym natchnieniem będzie mądrość,

niech ożywia Was MIŁOŚĆ...


Karol Wojtyła - przyszły Papież - przyszedł na świat w małym miasteczku Wadowice, 18 maja 1920 roku. Stracił mamę, gdy miał 9 lat. Karolek- Lolek- Loluś- tak się do niego zwracano - był zwykłym chłopcem. Grał w piłkę, był nawet bramkarzem w szkolnej drużynie i uczył się świetnie.

5 grudnia 1932 roku umiera mu brat Edmund, lekarz, zarażony szkarlatyną podczas pracy w szpitalu w Bielsku-Białej.

20 sierpnia 1938 roku Karol Wojtyła przeprowadza się z ojcem do Krakowa, gdzie rozpoczyna studia na Wydziale Literatury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

18 lutego 1941 roku, umiera na zawał serca jego ojciec. Karol kochał teatr, aktorstwo, reżyserię. Chociaż wszyscy podziwiali jego zdolności, inteligencję i bystrość umysłu, pozostał skromny i bardzo dobry. Ludzie garnęli się do niego, lubili go posłuchać, ponieważ już wtedy urzekał ich swoją osobowością. Jego młodość to czas II wojny światowej. Musiał ciężko pracować, jak zwykły robotnik - poznał pracę w kamieniołomach, później w oczyszczalni wody przy kotłowni.

Konspiracyjnie studiował teologię, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 roku. Studiował również w Rzymie.

W 1958 roku papież mianował Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym Krakowa. Karol miał wówczas 38 lat i był najmłodszym polskim biskupem.

W 1964 roku został arcybiskupem, a trzy lata później kardynałem. Lubił zawsze sport. Latem pływał kajakiem po polskich jeziorach, zimą jeździł na nartach. Nauczył się wielu języków, min. in. poznał łacinę, grekę, j. niemiecki, hiszpański, włoski, francuski i angielski. Zapraszano go na rekolekcje i wykłady - wykładał również na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 

16 października 1978 roku został papieżem, urzekł wszystkich szczerością i bezpośredniością. Szybko stał się popularny, uwielbiany przez cały świat. Oryginalność Ojca Świętego, a jednocześnie prostota podbiła serca nawet tych, którzy nie byli przekonani, aby Polak z dalekiego komunistycznego kraju zasiadł na Piotrowym Tronie.

13 maja 1981 roku miał miejsce zamach na życie Ojca Świętego. Chyba jeszcze nigdy wcześniej na świecie nie było takiego zjednoczenia w modlitwie ludzi różnych wyznań.

Pontyfikat Ojca Świętego to pielgrzymki do różnych stron świata, to miłość, którą daje wszystkim, to wybaczenie, to tolerancja, to potępienie wojny, przemocy, terroru, to wiara, ufność bez zastrzeżeń.

Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37...

Pomimo tego, że odszedł już od nas do domu Ojca kochają, podziwiają i szanują go miliony ludzi na całym świecie, bez względu na kolor skóry czy wyznanie. Nadal jest największym autorytetem moralnym naszych czasów, najbardziej czytelnym znakiem ludzkiej drogi do Boga.

Nie ma na pewno wśród nas osoby, która nie cieszyłaby się z tego, że Ojciec Święty Jan Paweł II jest PATRONEM NASZEJ SZKOŁY. Uroczystość nadania imienia szkole miała miejsce 17 maja 2006 roku. Jest to ogromna radość wpisana w nasze serca, zaszczyt i pełne wyróżnienie.